Pokud jste někdy přemýšleli o přechodu na auto s elektrickým motorem, ale máte obavy z dojezdové vzdálenosti, pak byste měli uvažovat o plug-in hybridu.
Plug-in hybrid poskytuje, jak ekologické, tak i ekonomické výhody a účinnost jako elektrická auta, ovšem se zachováním dojezdové vzdálenosti jako u aut pouze se spalovacím motorem. Jinými slovy, řidiči, kteří jezdí pravidelně nebo náhodně dlouhé vzdálenosti, mohou při krátkých lokálních cestách využít elektrický pohon, ale pořád mohou natankovat palivo a vyjet na dálnici.

1. Jezdit co nejvíce na elektřinu
Většina aut dostupných na našem trhu má dojezdovou vzdálenost čistě na elektřinu 40-50 km, než se uvede do provozu spalovací motor.
Takže pokud své auto dobijete doma každou noc a vaše denní cestování nepřesáhne 50 km, můžete jezdit po celé týdny bez spotřebování kapky paliva a k čerpací stanici zajet jen několikrát za rok. Přesto máte auto, které je připraveno i na dlouhou cestu.
Proč chtít auto s co největším dojezdem na elektřinu:
a) je rychlé, tiché a má plynulé zrychlení
b) levné elektrické „palivo“
c) nemusíte ztrácet čas hledáním a tankováním na čerpací stanici
d) snížené opotřebení motoru, tzn. auto je levnejsi na provoz
e) přínos pro životní prostředí, včetně emisí výfukových plynů

2. Kam často jezdíte a kde můžete nabít baterie
Po zvážení s jakým dosahem plug-in hybridy máme k dispozici, je čas zhodnotit, kolik toho
v obvyklý den najedeme. To je velmi důležité, protože vaším cílem je jezdit na elektřinu,
jak je to jen možné. V případě, že denně najedete méně kilometrů než je elektrický rozsah
u plug-in hybridu, tak budete jezdit na elektřinu a nespálíte žádný benzín.
Ještě byste měli zvážit vaše možnosti nabíjet během dne. Máte-li možnost, např. v práci, nabíjet,
pak se zdvojnásobí váš dojezd na elektřinu a můžete zvládnout i zpáteční cestu na baterie.
Relativně malý akumulátor u plug-in hybridu (ve srovnání s čistě elektrickým automobilem) znamená,
že ho můžete dobít za relativně krátkou dobu. Obvykle dvě až tři hodiny (240 V). Takže před nákupem
plug-in hybridu byste si měli pečlivě zaznamenat a zhodnotit své typické dny za volantem, změřit
vzdálenosti mezi běžnými cíli (např. pomocí on-line mapy) a možnosti nabíjení. Takový malý průzkum
by vám mohl rozšířit vaše možnosti a zahrnout plug-in hybrid do vašich úvah při koupi nového automobilu.

3. Zvážit účinnost po vybití baterie

  • Facebook
  • Google+
  • Twitter

Spotřeba spalovacího motoru Prius Prime je pouze 4,4 l / 100 km

Opět platí, že přínosem plug-in hybridu je flexibilita nabízející jízdu po okolí na elektřinu a po vybití baterie nabo na delší cesty využití spalovacího motoru.
Pokud vaše denní náplň vyžaduje jezdit větší vzdálenosti, tak není důvod vynechat plug-in hybrid ze svých úvah. První část cesty bude stejně „čistá a zelená“ jako u čistě elektrického automobilu.
Poté, co je baterie vybitá, se z vozu stává konvenční hybrid, který je také mimořádně účinný. Přesto
i zde najdete rozdíly a některé plug-in hybridy jsou účinnější při jízdě se splaovacím motorem. Například poté, co Prius Prime plug-in hybrid ujede prvních 40 km na elektřinu, tak jeho účinnost
na benzínový motor je 4,4 l / 100 km, v porovnáním s např. 5,9 l / 100 km u Hyundai Sonata plug-in hybridu.
Také dochází k celkem významné změně v chování (a zvuku) po vybití baterie. Motorové jednotky plug-in hybridů jsou často malé přeplňované agregáty, protože jsou podporovány elektromotorem. Ale tyto jednotky dokáží být někdy hodně hlučné, což může být nepříjemné a to hlevně poté, co jste předtím jeli pouze na elektromotor.

4. Vyberte si plug-in hybrid, jako kterékoli jiné auto
V posledním bodu, ale stejně důležitém, jako byly předchozí úvahy o hnací jednotce automobilu, zhodnoťte vaše nároky a možnosti z hlediska ceny, komfortu, kapacity kufru, počtu cestujících, apod. Takže stejné parametry, jako u jakéhokoli jiného auta. Pro většinu kupujících, to znamená začít s cenou a seřadit plug-in hybridy podle ceny od nejnižší po nejvyšší.
Velikost vozidla je samozřejmě důležitá. Plug-in hybridy jsou nabízeny jako kompaktní automobily, středně velké sedany a dokonce minivany. Zužte tedy svůj výběr podle počtu lidí, kteří s vámi obvykle cestují.
Trh plug-in hybridů je také ostře rozdělen na dvě poloviny: luxusní značky (Audi, BMW a Mercedes) a cenově dostupné vozy (Chevrolet, Ford, Hyundai a Toyota).

  • Facebook
  • Google+
  • Twitter

BMW i8 je velmi luxusní, futuristický a sportovní plug-in hybrid

Je hezké mít kožené sedačky a moderní hračky kolem sebe, ale to něco stojí. Takže mějte na paměti, pokud jste doposud jezdili v luxusní značce automobilu, můžete být překvapeni komfortem a jízdní kvalitou, které nabízejí cenově dostupné značky. Jízda na elektřinu poskytuje kultivovanost a ticho, které nenajdete u automobilů v nižšší cenové kategorii. Populární modely plug-in hybridů často nabízí high-tech a luxusní výbavu, určené výhradně pro vyšší úrovně výbavy.
Je také důležité vzít v úvahu, že automobilky čelí značné výzvě najít dostatek prostoru u plug-in hybridů pro spalovací motor, elektromotor a baterie. V některých případech to znamená, že je pro baterie použit zavazadlový prostor, čímž se sníží objem nákladového prostoru. Tady byste měli navštívit prodejce a zhodnotit dostatek zavazadlového prostoru přímo na místě.

Pokud jste si, na základě těchto parametrů, vybrali vhodný plug-in hybrid, pak vás čeká zábavnější část výběru: zkušební jízda a jak se budete cítit při jízdě.