Plug-in hybridní automobil je podobný běžnému hybridnímu vozidlu, oba používají benzínový motor, stejně jako elektromotor. Nicméně, plug-in hybridy používají větší akumulátory, které lze dobíjet z běžné elektrické sítě. Plug-in hybridy mohou ujet od několika kilometrů po desítky kilometrů čistě na lektrický pohon.
Plug-in hybridy tak poskytují výhody elektrických aut, při zachování výhod dojezdové vzdálenosti jako u konvenčních automobilů. Řidiči plug-in hybridů mohou jezdit v plně elektrickém režimu po většinu doby v blízkém okolí. Když vyčerpají baterie, jen dojedou na spalovací motor k místu, kde mají možnost nabít baterie.
Plug-in hybridy jsou označovány jako plug-in hybridní elektrická vozidla PHEVs (Plug-in Hybrid Electric Vehicles). Plug-in hybridní auta, která používají spalovací motor výhradně k dobíjení baterií, než k přímému pohonu kol, se nazývají elektrická vozidla s prodlouženým dojezdem EREVs (Extended-Range Electric Vehicles).
Plug-in hybridní automobily mají značné výhody v účinnosti využití „paliva“ ve srovnání s jinými vozy:
a) Hybridní automobily, v závislosti na modelu, mají až poloviční spotřebu paliva než běžný vůz stejné velikosti.
b) Plug-in hybrid může ještě o další polovinu snížit průměrnou spotřebu paliva oproti standartnímu hybridu.

Častá kritika plug-in hybridů
a) Baterie navíc zvyšují váhu automobilu.
Odpověď: Hmotnost baterií je částečně kompenzována sníženou hmotností menšího spalovacího motoru, při podobném celkovém výkonu. Především při vysokých rychlostech je spotřeba paliva ovlivněna aerodynamikou vozidla. Spotřeba je minimálně ovlivněna přidáním hmotnosti, která odpovídá zhruba jednomu nebo dvěma dalším spolucestujícím.
b) Baterie stojí příliš mnoho.
Odpověď: Vyšší cena za plug-in hybrid je stále menší než cena za čistě elektrický automobil (s mnohem větším počtem baterií). Bez ohledu na to, že pokud automobilky budou prodávat větší počet těchto aut, pak i náklady na baterie (pravděpodobně výkonnějsí a levnější) budou nižší než u současných hybridů. I v současnosti je několik plug-in hybridů, které stojí jen o něco málo více než jejich ekvivalenty s konvečním pohonem.
Dobíjení automobilu můžete uskutečnit převážně v noci mimo špičku, kdy je proud levnější. Navzdory vyšší počáteční ceně, pokud srovnáme užitnost, spotřebu a servis, jsou celkové náklady nižší než u konvenčního automobilu.
c) Produkce znečištění se pouze přesune na elektrárny
Odpověď: Emise (zejména skleníkových plynů) jsou u automobilů nabíjených z rozvodné el. sítě mnohem nižší než u vozidel se spalovacími motory. A to i v případě, že do elektrické sítě příspívají z 50% uhelné elektrárny. Automobily nabíjející se v noci mohou využít energii z elektráren, které nelze vypnout. Samozřejmě je mnohem jednodušší eliminovat běžné emise z několika centralizovaných elektráren než u milionů stárnoucích automobilů.
A konečně, plug-in hybrid dobíjený z fotovoltaických panelů na střeše vašeho domu povede prakticky nulovým emisím.