Stejně jako téměř všechno v životě, mají elektrické automobily svá pro a proti. Na stránkách pluginauto.cz můžete čekat propagování EVs (Electric Vehicles), které po zvážení mají více benefitů než nedostatků. To ovšem neznamená, že se nebudeme snažit o poctivé zhodnocení výhod a nevýhod automobilů využívajících elektřinu jako paliva.

Výhody

  • Facebook
  • Google+
  • Twitter

Tesla model S je nejrychlejší elektrický sedan, i když všechny EVs jsou rychlé

Tichý a rychlý
Stačí jenom jedna jízda v autě na baterie a hned poznáte v čem tkví zvýšená kvalita jízdy v EV, narozdíl od automobilu se spalovacím motorem. Takové ticho a „hladký“ chod nikdy v běžných automobilech nezažijete a po přesednutí zpět vám budou připadat neohrabané a zastaralé. Co nejvíce od počátku nejvíce překvapí je vysoký točivý moment, který nabízí elektromotor. Stačí šlápnout na plynový pedál a všechna síla elektromotoru je okamžitě převedena na kola, což vám poskytne vzrušující zážitek z jízdy.

Palivo
Představte si, že nikdy už nemusíte jet k čerpací stanici, vaše auto si nabijete doma. Jediné co musíte, je mít v dosahu zaparkovaného automobilu zdroj el. energie (v garáži, na příjezdové cestě). Napojení na nabíjecí vstup je pohodlné a zabere asi 15 sekund. Druhý den ráno se probudíte a máte připravené vozidlo na dalších 120 až 160 km jízdy, nebo dvojnásobek, v závislosti na na modelu. (Nabíjení bude složitější pro lidi žijící v bytech bez vlastní garáže nebo jiného zázemí, ale větší rozšíření veřejných nabíjecích stanic nebo nabíjení v práci by mělo být na pořadu budoucích let)

Levnější provoz
V rozvinutých částech světa je elektřina snadno dostupná a levná, nákladově výhodnější než ropa. Vzhledem ke značné účinnosti elektromotrů v porovnání se spalovacími motory tvoří náklady u EVs přibližně třetinu až čtvrtinu nákladů paliv z ropy (na základě spotřeby na km). Náklady na údržbu jsou nižší, protože EVs namají výfukové systémy a nepotřebují výměnu oleje. Zjednodušeně řečeno stačí měnit pneumatiky a kontrolovat v nich tlak.

Žádné výfukové emise
Téměř všichni důvěryhodní odborníci věří, že auta na elektrický pohon, i v regionech s velkým podílem uhelných elektráren (až 50%), mají menší dopad na životní prostředí než běžná vozidla. V regionech se silným zastoupením výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů (vodní, větrné a solární elektrárny), jsou emisní výhody značné.

Nevýhody

Omezený dojezd
Tento parametr je velmi rozhodující a způsobuje starosti každému majiteli elektroautomobilu. V současnosti mají nejdostupnější EVs dojezd v rozsahu asi 120 až 160 km a trvá několik hodin znovu plně nabít baterie. Zastánci elektroautomobilů budou tvrdit, že 160 km je dostatečná vzdálenost pro většinu jízd. Výsledkem je, že téměř všichni řidiči EVs nemají s dojezdovou vzdáleností žádný problém. Je také pravda, že dojezdová vzdálenost a náklady na baterie EVs se postupně zlepšují každým rokem. Koncem roku 2016 přišly automobilky s EVs s dojezdovou vzdáleností 300+ kilometrů. I přesto, pokud budete řídit EVs s prodlouženou dojezdovou vzdáleností, musíte si důkadně naplánovat cestu. Případně si zajistit místo a čas pro dobití baterií.

Dlouhotrvající nabíjení
Obavy z krátké dojezdové vzdálenosti jsou úzce svázány s tím, jak dlouho trvá dobíjení automobilu s elektrickým pohonem. Zjednodušeně můžeme říci, že na každou hodinu nabíjení (z el. sítě 240V) můžeme počítat s 30 až 40 kilometry jízdy. I když nemůžete zajet na čerpací stanici a přidat si k dojezdové vzdálenosti pár set kilometrů během 5-10 minut, tudíž většina dlouhých cest bude neuskutečnitelná, pak obvyklé denní jízdy nebudou tímto dotčeny, dokud nezapomenete automobil přes noc nabít. (Jedním z dalších faktorů by se měly stát veřejné rychlonabíječky pro EVs, schopné přidat 80 km jízdy za 20 až 25 minut.)

Vyšší pořizovací cena
Cenové rozmezí automobilů na elektrický pohon je většinou 750 tisíc až 1 milión korun. To dělá z EVs výrazně dražší vozy než srovnatelně vybevená malá a středně velká vozidla se spalovacím pohonem. V tomto světle jsou EVs opravdu drahé. Nicméně, při porovnávání pořizovací ceny musíme zvážit i další faktory, jako např.: nižší náklady na údržbu, většinou větší a modernější výbavu již v základu (nebo výbava, která není k dispozici u běžných aut). V zahraničí k tomu navíc přispívají výrazné státní pobídky v hodnotách až 250 tisíc korun a nízké měsíční splátky leasingu.

Nedostatek modelů EVs

  • Facebook
  • Google+
  • Twitter

BMW i3 není přímo ošklivý, ale emoce rozhodně rozvíří

Zhruba třicítka čistě elektrických automobilů na globálním trhu (v ČR ještě méně) se skládá převážně z kompaktních EVs a středně velkých plug-in hybridních sedanů. Nabídka se nyní rychle rozšiřuje o např. plug-in hybridní SUV, plug-in minivan, model Tesla X, nebo čistě elektrické SUV. Několik hlavních automobilek celkem razantně vstupuje na tento trh a budou nabízet více než deset nových EVs během nadcházejících let v různých modelových segmentech. Bohužel, design některých EVs je více než diskutabilní: buď ho milujete, nebo nenávidíte.

Trendem současných a snad i následujících let je však nabídnout elektrické verze stávajících populárních automobilů, nebo z nich vycházejících, a nenabízet pouze elektrické modely, které mohou vypadat příliš futuristicky pro obyčejného člověka.