Kolik myslíte, že se za minulý rok prodalo elektrického Ford Focusu v Evropě? Tisíce? stovky? Ne, k těmto číslům se ani nepřiblížil, bylo to přesně 61 automobilů a to je o 9 vozů méně než předchozí rok. Z toho plyne celkem logický krok Fordu, zastavit výrobu Focus Electric ve své továrně Saarlouis v Německu a místo toho importovat malé množství, které potřebuje pro Evropu z USA. Mezitím, auto dostalo větší 33,5 kWh akumulátor, který prodloužil jeho dosah téměř o 50 procent, z 162 km až na 225 km, ale ani to nepomohlo. Ve Spojených státech je situace zcela odlišná, protože Fordu se podařilo prodat přes 900 automobilů Electrics v roce 2016, a během prvního čtvrtletí roku 2017 téměř 700 vozů.

Selhání Focusu Electric v Evropě vedlo Ford k přehodnocení strategie, místo nabídky elektromobilů se bude soustředit na hybridní užitkové vozy. Počínaje Transit Custom hybridního vozidla, které má být k dispozici v Londýně v druhé části tohoto roku. Hybridní verze bude poté startovacím vozidlem sériové výroby továrny Fordu v Turecku v roce 2019.

Užitková hybridní vozidla jsou pro Ford lákavější, protože se snaží prosadit na trhu elektromobilů, získat svůj podíl na ziscích, a zejména nahradit dieselová vozidla, která jsou pod přísnou kontrolou evropských zákonodárců. Například norské úřady se uchýlily k zákazu dieselových automobilů v ulicích Osla a stejně bude pravděpodobně postupovat i Paříž. Hybridní dodávky by mohly představovat řešení na tato omezení a zajistit obslužnost městských center.

Ford již oznámil plány na uvedení 13 nových elektrický vozidel po celém světě v příštích pěti letech, včetně plug-in SUV.

 

Zdroj: Automotive News, Ford