Volkswagen se snaží napravit si reputaci po skandálu s emisemi vznětových motorů a proto od té doby mluví o zásadním posunu k elektrickým automobilům (EV). Vedoucí činitelé VW se snaží uvést do provozu elektroauta s cenami podobnými automobilům se spalovacími motory, což se jim dle jejich vyjádření daří.

Na autosalonu v Šanghaji představila automobilka VW několik konceptů cenově dostupných elektroaut, což bohužel nelze nijak ověřit, protože ceny budou známy až za několik let.  Tyto koncepty by se měly začít vyrábět v roce 2020 a v roce 2025 je planovanáno dovybavení těchto elektrických modelů systémem autonomního řízení.

O jaké automobily by se mělo jednat? Prvním z nich je Volkswagen I.D., představený již loni na přížském autosalonu, který představuje kompaktní elektromobil, srovnatelný s modelem VW Golf. Bude postaven na základech nové modulární platformy určené pro elektrické automobily s elektrickým motorem o výkonu 125 kW a dojezdem 400 až 600 km. V případě autonomního režimu dojde k odsunutí volantu k palubní desce a zvětší se tak prostor u řidiče, přičemž samotná kabina by měla být prostorná a odpovídat velikostí vozidlu střední třídy.

V Šanghaji VW poprvé prezentoval koncept I.D. Crozz, čtyřdvéřový crossover s pohonem všech kol, který by měl být menším sourozencem Škody Vision E, srovnatelným s modelem VW Tiguan. Pohonou jednotkou jsou dva elektromotory o celkovém výkonu 225 kW, kterým dodají energii Li-Ion baterie o kapacitě 83 kWh, což by mělo při normovaném cyklu stačit na 500 kilometrů s rychlostí až 180 km/h.

Tento automobil má mít elektronicky regulovatelné tlumiče, uložení elektromotorů mezi koly s ideálním rozložením hmotnosti (48:52) a zadní víceprvkové zavěšení. V interiéru jsou čtyři  samostatná sedadla, dva displeje a především head-up displej s rozšířenou realitou. Na čelní sklo dokáže nasimulovat mapu tak, jako by ukazovala skutečné silnice a odbočky, které se blíží.

Do třetice se jedná o elektrický mikrobus Volkswagen I.D. Buzz s designem velmi podobným minulý rok představenému konceptu Budd-e. A pokud zapátráte ještě více do minulosti, tak vám bude jasné, že se jedná o pokračovatele tzv. „hippie-busu“. I.D. Buzz se pravděpodobně bude nabízet jako čtyřkolka se dvěma elektromotory (celkový výkon 275 kW, kapacita baterií 111 kWh s dojezdem až 600 km) nebo zadokolka (celkový výkon 200 kW, kapacita baterií 83 kWh s dojezdem až 500 km).

Interiér je velmi futuristický, od tvarově netradičního volantu, který se může úplně schovat do palubní desky až po velký tablet, který nahrazuje středovou konzoli. Přední sedadla lze otočit až o 180 stupňů, nechat řízení na autonomním systému. a až osm pasažérů se může věnovat zábavě.