Nedávno se v Česku začalo prodávat první BMW s indukčním dobíjením. Tento plug-in hybrid BMW 530e iPerformance kombinuje dvoulitrové čtyřválcové benzínové TwinPower Turbo o výkonu 135 kW (184 koní) s točivým momentem 320 Nm a elektromotor BMW eDrive o výkonu 83 kW (113 koní) s točivým momentem 250 Nm. Vysokonapěťové Li-Ion akumulátory s celkovou kapacitou 9,2 kWh by měly zvládnout ujet na jedno nabití až 50 km s rychlostí až 140 km/h na čistě elektrický pohon.

Baterie byly z důvodu lepšího rozložení hmotnosti a šetření prostorem umístěny pod zadní sedadla, což má za následek, že iPerformance verze má o 120 litrů menší zavazadlový prostor o celkové hodnotě 410 litrů.

V současnosti se akumulátory u tohoto hybridu dají nabít z běžné domácí zásuvky (do 5 hodin) nebo připojením k BMW iWallbox (s výkonem 3,7 kW do 3 hodin). Tato nabídka by se, ale měla příští rok (2018) rozšířit o bezdrátový dobíjecí modul, který bude možné umístit na podlahu v garáži nebo venku na parkovacím místě a připojit do zásuvky. Bezdrátová indukční dobíjecí podložka (stejně jako u mobilů) bude poskytovat výkon až 3,2 kW s celkovou nabíjecí dobou asi 3 a půl hodiny. Oficiální cena nebyla ještě oznámena, ale měla by být jen o něco vyšší než je v současnosti cena domácí dobíjecí stanice (1000 Eur).

  • Facebook
  • Google+
  • Twitter

V praxi to bude znamenat, že přední částí vozu, kde je zhruba mezi předními koly umístěna druhá cívka, najedete nad nabíjecí podložku a nabíjení okamžitě začne. Automobil je vybaven speciálním režimem parkovacího asistenta, který pomocí kamery navede řidiče tak, aby zaparkoval přesně nad dobíjecí plochou.

Stejně jako u jiných verzí budete mít na výběr z tradičních jízdních režimů SPORT, COMFORT a ECO PRO a navíc máte k dispozici také tlačítko eDrive. které umožňuje precizní nastavení soustavy BMW eDrive přímo pro danou cestu, a to pomocí tří jízdních režimů: AUTO eDRIVE, MAX eDRIVE a BATTERY CONTROL.

Ve výchozím módu AUTO eDRIVE systém sám určí, jestli auto pojede na spalovací motor nebo elektrický motor s maximální rychlostí 90 km/h při jízdě čistě na elektřinu. Režim MAX eDRIVE je rezervovaný pouze pro elektrickou jízdu do rychlosti 140 km/h, ale pokud sešlápnete plyn naplno, přidás se i zážehový motor. Režim BATTERY CONTROL spustí spalovací motor, který za jízdy baterie dobíjí.

Především způsob jízdy bude určovat vaši spotřebu. Tabulková kombinovaná spotřeba je udávána 1,9 L/100 km, ale v reálných podmínkách počítejte okolo 4 L/100 km. A automobil už má i českou cenu, která začíná na 1 476 800 Kč.